Ludzi można podzielić na dwie grupy: miłośników energetycznej, rozgrzewającej herbaty i osób nie potrafiących rozpocząć dnia od filiżanki aromatycznej kawy. Co takiego jest w tych napojach że kocha je cały świat? Dzisiaj skupimy się na tym pierwszym napoju.
Herbata pojawiła się w Polsce w 1664 r. i została przywieziona z Francji. Na samym początku traktowaliśmy je jako zioła lecznicze, jednak w drugiej połowie XVIII w. rozpowszechnił się zwyczaj picia herbaty na co dzień. Na samym początku, ze względu na swoją cenę, nie był to napój dla każdego – pito go na dworze królewskim, delektowała się nim także szlachta i bogate mieszczaństwo.
Jak przyrządzić herbatę? Wbrew pozorom, nie polega to tylko i wyłącznie na zalaniu wrzątkiem 🙂 Wszystko zależne jest od rodzaju herbaty:
- najpopularniejszą, czarną herbatę powinno zaparzać się wrzątkiem (1000 C), parzenie powinno trwać od 3 do 5 minut;
- zieloną herbatę zalewamy wodą o temperaturze od 600 do 800 C, parzymy ją do 3 minut żeby nie stała się gorzka
- do zaparzenia białej herbaty użyjemy wody o temperaturze 850 C, i będziemy ją parzyć od 5 do 7 minut; dzięki temu uwolnimy najlepsze wartości smakowe, co ciekawe, możemy ją zaparzać wielokrotnie
- żółtą herbatę parzymy od 1 do 3 minut, w temperaturze ok. 800 C, również nadaje się do wielokrotnego parzenia.
- czerwoną herbatę także możemy parzyć wielokrotnie; temperatura optymalna dla tej herbaty to 900-1000 C
Warto również wspomnieć o właściwościach leczniczych tego naparu. Powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym zapobiega chorobom układu krążenia. Ułatwia oddychanie oraz akcję serca zapobiegając także chorobom serca. Zapobiega rozwojowi paradontozy oraz powstawaniu ognisk miażdżycy. Niektóre badania stwierdziły jej działanie przeciwnowotworowe.
No i oczywiście trzeba w czymś tą herbatę pić! Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą stylowych filiżanek 🙂
https://marketchrosciel.pl/451-filizanki-do-kawy-herbaty